Профорієнтаційне заняття для учнів професійної (професійно-технічної) освіти і студентів фахової передвищої освіта та вищої освіти
«Хто я?»
Створення світу професій.
Мета: Підвищення рівня проінформованості учнів та студентів із питань профорієнтації, розширити їхні знання про світ професій.
Хід заняття
-
Вправа «Поміняйтеся місцями».
Діти повинні сидіти в колі. Ведучий вимовляє фразу «Нехай поміняються місцями ті, хто ...». Щоразу називається нова ознака:
-
народилися взимку;
-
народилися навесні;
-
народилися влітку;
-
народилися восени;
-
навчаються у 9 класі;
-
навчаються в 10 класі;
-
навчаються в 11 класі;
-
люблять читати;
-
грають в настільні ігри;
-
мають хобі;
-
займаються спортом;
-
мають вдома домашнього улюбленця;
-
хочуть бути щасливими.
Після слів ведучого діти, до яких підходить вказане формулювання, повинні встати, а потім в довільному порядку пересісти на місця один одного.
-
Визначення типу майбутньої професії за методикою Євгенія Клімова.
Прочитай дані твердження. Якщо ти згодний з ними, то перед цифрою в таблиці постав знак «+», якщо ні, постав перед цифрою знак «—». Якщо у тебе виникли сумніви, то закресли цифру.
№ Тверд-ження | Твердження для самооцінки | 1 природа | 2 техніка | 3 знак | 4 мистецтво | 5 людина |
1 | Легко знайомлюсь з людьми | 1 | ||||
2 | Охоче і довготривалий час можу майструвати | 1 | ||||
3 | Люблю ходити в музеї, театри, на виставки | 1 | ||||
4 | Охоче і довготривалий час можу проводити обчислення, креслити | 1 | ||||
5 | Охоче і довготривалий час можу доглядати за рослинами, тваринами | 1 | ||||
6 | Із задоволенням спілкуюсь і однолітками чи малюками | 1 | ||||
7 | Із задоволенням доглядаю за рослинами, тваринами | 1 | ||||
8 | Зазвичай роблю мало помилок в письмових роботах | 1 | ||||
9 | Мої вироби викликають інтерес у товаришів, однокласників | 2 | ||||
10 | Люди вважають, що в мене є художні здібності | 2 | ||||
11 | Охоче читаю про рослини, тварини | 1 | ||||
12 | Беру участь у виставах, концертах | 1 | ||||
13 | Охоче читаю про устрій механізмів, приборів, машин | 1 | ||||
14 | Довготривалий час можу розгадувати задачі, ребуси, кросворди | 2 | ||||
15 | Вмію налагодити стосунки між конфліктуючими людьми | 2 | ||||
16 | Вважаю, що у мене є здібності до роботи з технікою | 2 | ||||
17 | Людям подобається моя художня творчість | 2 | ||||
18 | У мене є схильності до роботи з рослинами і тваринами | 2 | ||||
19 | Я можу чітко викладати свої думки в письмовій формі | 2 | ||||
20 | Я майже ніколи і ні з ким не сварюсь | 1 | ||||
21 | Результати моєї технічної творчості схвалюють незнайомі люди | 1 | ||||
22 | Не прикладаючи зусиль засвоюю іноземні мови | 1 | ||||
23 | Мені часто трапляється нагода допомагати навіть незнайомим людям | 2 | ||||
24 | Довготривалий час можу займатися музикою, малюванням, читати книги | 1 | ||||
25 | Можу впливати на хід розвитку рослин і тварин | 2 | ||||
26 | Полюбляю розбиратися в улаштуванні механізмів, приборів | 1 | ||||
27 | Мені зазвичай вдається схилити людей до своєї точки зору | 1 | ||||
28 | Охоче спостерігаю за рослинами і тваринами | 1 | ||||
29 | Охоче читаю науково-популярну, критичну літературу, публіцистичну літературу | 1 | ||||
30 | Намагаюсь зрозуміти секрети майстерності та випробовую свої сили в музиці, живопису | 1 | ||||
Результати |
По кожному стовпчику підрахуй алгебраїчну, тобто з врахуванням знаків, суму, закреслені цифри не рахуй. Запиши в рядок «Результати». Найбільша отримана сума чи суми (по декільком стовпчикам) вказують на той тип професії, який для тебе більш властивий. Малі від’ємні суми вказують на типи професій, яких тобі слід уникати при виборі. Максимальне число балів в кожному стовпчику — 8. У відповідності з даною класифікацією, запропонованою Є. А. Клімовим, коло сучасних професій можна розділити на 5 основних типів:
1 — «Людина — природа»
2 — «Людина — техніка»
3 — «Людина — знакова система»
4 — «Людина — художній образ»
5 — «Людина — Людина»
ВИЗНАЧЕННЯ ІНТЕРЕСІВ ТА СХИЛЬНОСТЕЙ
(диференційно-діагностичний опитувальник «Я віддам перевагу»)
Кожне питання містить два альтернативних варіанта («а» і «б»). Ти повинен в кожній із 20 запропонованих пар видів діяльності вибрати тільки один вид. Прохання: уважно прочитай пару описів і спочатку вибери для себе той вид занять, яким би ти хотів займатися. Потім ти повинен дати оцінку кожному із двох описів:
«+ + +» — якщо вид заняття дуже подобається;
«+ +» — якщо вид заняття однозначно подобається;
«+» — якщо більш подобається, ніж не подобається;
«—» — якщо більш не подобається;
«— —» — якщо безумовно не подобається;
«"— якщо зовсім не подобається.
Оцінки описів в парі не повинні співпадати, так як ти один із них до цього вже вибрав. Оцінки можуть бути як позитивними, так і негативними. Оцінки описів заносяться в бланк відповідей в клітинки з відповідними номерами.
Уявіть, що після відповідного навчання Ви зможете виконувати будь-яку роботу. Але якби Вам довелося обирати з двох можливих, якій би Ви віддали перевагу?
І а. Доглядати за тваринами | 1 б. Обслуговувати машини, прилади (стежити за їхньою роботою, регулювати) |
2 а. Допомагати хворим людям, лікувати їх | 2 б. Складати таблиці, схеми, програми для комп’ютерів |
3 а. Стежити за якістю книжкових ілюстрацій, плакатів, художніх листівок, носіїв музики. | 3 б. Стежити за станом, розвитком рослин |
4 а. Обробляти матеріал (дерево, тканину, метал, тощо) | 4 б. Доводити товари до споживача (рекламувати, продавати) |
5 а. Обговорювати науково-популярнікниги, статті | 5 б. Обговорювати художні книги , п’єси, концерти |
6 а. Вирощувати молодняк (тварин певної породи) | 6 б. Тренувати товаришів (або молодших) для виконання певних вправ (трудових, спортивних) |
7 а. Копіювати малюнки, налащтовувати музичні інструменти | 7 б. Керувати яким-небудь вантажним засобом — трактором, тепловозом |
8 а. Повідомляти, пояснювати людям необхідну інформацію | 8 б. Оформляти виставки, вітрини (або брати участь у підготовці п’єс, концертів) |
9 а. Ремонтувати речі, вироби, одяг, техніку, житло | 9 б. Шукати і виправляти помилки в текстах, таблицях, малюнках |
10 а. Лікувати тварин | 10 б. Виконувати обчислення, розрахунки |
10 а. Лікувати тварин | 10б. Виконувати обчислення, розрахунки |
11 а. Виводити нові сорти рослин | 11б. Конструювати, проектувати нові промислові вироби |
12 а. Розбирати суперечки, конфлікти між людьми, переконувати, пояснювати, заохочувати, карати | 12 б. Розбиратись у кресленнях, схемах (перевіряти, уточняти, приводити в порядок) |
13 а. Спостерігати, вивчати роботу гуртків художньої самодіяльності | 13 б. Спостерігати, вивчати життя мікробів |
14 а. Обслуговувати, налагоджувати медичні прилади, апарати | 14 б. Надавати людям медичну допомогу у разі поранень |
15 а. Складати точні описи-звіти про явища, які спостерігав, про події | 13 б. Художньо описувати, відтворювати події (які спостерігав або уявляв) |
16 а. Робити лабораторні аналізи в лікарні | 16 б. Лікувати людей, проводити з ними бесіди |
17 а. Фарбувати і розписувати стіни приміщень, поверхні виробів | 17 б. Здійснювати монтаж будівель або складання машин, приладів |
18 а. Організовувати культпоходи ровесників, туристичні походи, екскурсії тощо | 18 б. Грати на сцені, брати участь у концертах |
19 а. Виготовляти за кресленнями деталі або вироби (машини, одяг), будувати будинки | 19 б. Займатися креслярством, копіювати карти, креслення |
20 а. Вести боротьбу з хворобами рослин, із шкідниками лісу, саду | 20 б. Працювати на клавішних машинах (друкарській, телетайпі, набірній машині тощо) |
Л — П | Л — Т | Л — Л | Л— З | Л — Х |
1а | 1б | 2а | 2б | 3а |
3б | 4а | 4б | 5а | 5б |
6а | 7б | 6б | 9б | 7а |
10а | 9а | 8а | 10б | 8б |
11а | 11б | 12а | 12б | 13а |
13б | 14а | 14б | 15а | 15б |
16а | 17б | 16б | 19б | 17а |
20а | 19а | 18а | 20б | 18б |
Обробка результатів: відмітити той тип професій, який отримав найбільшу кількість знаків «+».
Назви ипів професій по стовпчикам:
1. Людина — техніка (Л — Т)
Праця людей цієї групи професій пов’язана із:
Ø Перебудовою деталей, виробів, механізмів ( виготовлення деталей, машин, механізмів вручну, на верстатах і автоматичних лініях, слюсарні роботи, монтажні і електромонтажні, будівельно-оздоблювальні, роботи по видобутку та переробці промислової сировини, виготовлення харчових продуктів);
Ø Обслуговуванням технічних об’єктів (налагодження та обслуговування устаткування, управління верстатами, машинами, механізмами, транспортними засобами та будівельними машинами);
Ø Відновленням ( відновленням та ремонтом технічного устаткування, виробів );
Ø Вивченням ( контроль і аналіз якості виробів і механізмів, випробування якості виробів).
2. Людина — Людина (Л — Л)
Праця людей цієї групи професій пов’язана із:
Ø Вихованням, навчанням, тренуванням других людей (вихователь ДНЗ, дитячих будинків, викладачі в школах та інших навчальних закладах, майстер виробничого навчання, спортивний тренер);
Ø Медичним обслуговуванням людей та доглядом за ними (лікар, зубний технік, медична сестра);
Ø Правовою допомогою (суддя, адвокат, юрисконсульт, працівник міліції );
Ø Організацією людей, керівництвом та управлінням ними (адміністратор, менеджер);
Ø Вивченням, описом, дослідженням інших людей (соціолог, психолог, журналіст, слідчий ).
3. Людина — Знакова система (Л — З)
Праця людей цієї групи професій пов’язана із:
Ø Перетворенням, розрахунком, сортуванням (бухгалтер, економіст, працівник пошти);
Ø Шифровкою, дешифровко, розпізнаванням символів (стенографіст, радист, лінгвіст, філолог, історик, математик, бібліотекар);
Ø Управлінням руху (диспетчер, інспектор ДАІ);
Ø Складанням і збереженням документації (нотаріус, архіваріус, діловод);
Ø Відновленням, усуненням помилок (коректор, редактор).
4. Людина — Природа (Л — П )
Праця людей цієї групи професій пов’язана із:
Ø Перетворенням, переробкою (садівник, технолог харчової промисловості);
Ø Обслуговуванням, охороною флори і фауни (працівник лісового господарства, квіткар, тваринник, птахівник );
Ø Заготівля продуктів, експлуатація природних ресурсів (риболов, лісоруб, агроном, зоотехнік, мисливець);
Ø Відновленням, лікуванням (ветеринар, еколог, лісник);
Ø Вивченням, описом, розвідуванням (генетик, геолог, ботанік, зоолог, метролог ).
5. Людина — Художній образ ( Л — Х )
Праця людей цієї групи професій пов’язана із:
Ø Перетворенням, створенням (архітектор, дизайнер, скульптор, модельєр, художник, режисер, композитор);
Ø Виконанням, виготовленням виробів за зразком в одиничному екземплярі (диригент, музикант, вокаліст, актор, ювелір, реставратор);
Ø Із відтворенням, копіюванням, розмноженням художніх творів (маляр, майстер художнього розпису).
Визначи тип своєї майбутньої професії та запиши в «Портрет моєї майбутньої професії» у відповідну графу.
ВИЯВЛЕННЯ ПРОФЕСІЙНИХ ПЕРЕВАГ
( класифікація Д.Голланда )
Люди давно виявили, що професія накладає відбиток на особистість людини. Але вірно і інше спостереження: не тільки професійна діяльність формує особистісні особливості, але й кожна людина за своїми особистісними якостями відноситься до певного типу професій.
Дана модифікація тесту Голланда, яка заснована на співвідношенні типу професій до індивідуальних особливостей людини, допомагає вибрати професію, враховуючи в першу чергу, особистісні особливості.
1 етап.
Вам необхідно начебто «пристосувати» до себе шість тверджень, які стосуються різних типів професій, знайти їх місце в таблиці та відмітити.
№ твердження | Абсолютно вірно | Більш ймовірно | Невірно | Не знаю |
1 | ||||
2 | ||||
3 | ||||
4 | ||||
5 | ||||
6 |
Твердження 1. Ти — практик, схильний виконувати конкретні справи. Надаєш перевагу роботі, яка приносить конкретні, вагомі результати для тебе і для інших. Тебе не лякає фізична праця. Тебе цікавить робота з технікою, яка вимагає практичного спрямованості розуму, добре розвиненихрухових навичок.
Твердження 2. Ти, більш, теоретик, ніж практик. Тобі подобається вивчати, досліджувати проблеми, отримувати нові знання. Ти надаєш перевагу роботі, яка приносить радість пізнання, а інколи і радість відкриття, роботу, яка вимагає абстрактної спрямованості розуму, здібностей до аналізу та систематизації інформації, широкого світогляду.
Твердження 3. Ти — «комунікатор», якому подобається працювати з людьми і для людей, тому тебе, вірогідно, зацікавить робота, яка пов’язана із навчанням, вихованням, обслуговуванням клієнтів, наданням допомоги тим, хто її потребує. Тобі цікава емоційно насичена, жива робота, інтенсивна взаємодія з людьми та вміння спілкуватись.
Твердження 4. Тобі подобається працювати з документами, цифрами, в тому числі з використанням комп’ютерних засобів. Робота спокійна, без особливого ризику, з чітким колом обов’язків. Вона може бути пов’язана з обробкою інформації, з розрахунками, обчислюваннями, які вимагають точності, акуратності, ретельності. Тобі хотілось би уникнути частого спілкування, необхідності керувати іншими людьми та відповідати за їх дії.
Твердження 5. Ти — організатор, зорієнтований на активну перетворюючу діяльність. Ти надаєш перевагу роботі, яка надає тобі відносну свободу, самостійність, які в той же час забезпечують тобі статус в суспільстві, перевагу над іншими, матеріальний достаток; роботу запальну і ризикову, яка вимагає ініціативності, діловитості, волі, вміння брати відповідальність на себе.
Твердження 6. Ти, ймовірно, «вільний художник». Тобі подобаються види діяльності, які дають можливість творчого самовираження, де немає жорсткого режиму, формальності; робота, яка дає простір фантазії, уяві, яка вимагає розвиток естетичного смаку, спеціальних здібностей (художніх, літературних, музичних).
2 етап.
Припустимо, що після відповідного навчання ти зможеш виконувати будь яку роботу. Із запропонованих пар професій потрібно вибрати одну, яка тебе задовольняє в найбільшій мірі (враховуючи твої здібності та схильності).
Поряд з назвою професії в дужках зазначено код. В бланк відповідей треба занести навпроти кода вибраної професії знак «+„. Підрахуй кількість знаків “+» в кожному рядку. Наприклад, із пари «інженер» — «соціолог» тебе цікавить професія соціолога. Код цієї професії — 2. Значить, в бланк відповідей треба в графі «код професій» поставити «+» поряд з цифрою 2. Якщо назва професії не зовсім зрозуміла, користуйся словником професій.
Код професії | Вибір (фіксувати знаком «+„) | Сума знаків “+» |
1 | ||
2 | ||
3 | ||
4 | ||
5 | ||
6 |
Інженер (1) — Соціолог (2)
Механік (1) — Дизайнер (6)
Філософ (2) — Лікар (3)
Еколог (2) — Бухгалтер (4)
Програміст (2) — Адвокат (5)
Кінолог (2) — Літературний перекладач (6)
Фармацевт (2) — Юрисконсульт (3)
Генетик (2) — Архітектор (6)
Продавець (3) — Оператор поштового зв’язку (4)
Соціальний працівник (3) — Підприємець (5)
Викладач ВУЗу (3) — Музикант-виконавець (6)
Економіст (4) — Менеджер (5)
Коректор (4) — Диригент (6)
Інспектор митниці (5) — Художник-модельєр (6)
Телефоніст (1) — Орнітолог (2)
Агроном (1) — Топограф (4)
Лісничий (1) — Директор (5)
Майстер по пошиттю одягу (1) — Хореограф (6)
Історик (2) — Інспектор дорожнього руху (4)
Антрополог (2) — Екскурсовод (3)
Вірусолог (2) — Актор (6)
Офіціант (3) — Товарознавець (5)
Кондитер (1) — Священнослужитель (3)
Повар (1) — Статистик (4)
Фотограф (1) — Адміністратор торговельної зали (5)
Страховий агент (3) — Архіваріус (4)
Тренер (3) — Телерепортер (5)
Слідчий (3) — Мистецтвознавець (6)
Нотаріус (4) — Брокер (5)
Оператор ЕВМ (4) — Манекенниця (6)
Фотокореспондент (5) — Реставратор (6)
Бортпровідник (3) — Водій (1)
Біолог-дослідник (2) — Озеленювач (1)
Метролог (1) — Картограф (4)
Радіомонтажник (1) — Художник по дереву (6)
Геолог (2) — Перекладач-гід (3)
Журналіст (5) — Режисер (6)
Бібліограф (2) — Аудитор (4)
Головний бухгалтер (4) — Інспектор карного розшуку (5)
Парикмахер-модельєр (6) — Психолог (3)
Бджоляр (1) — Комерсант (5)
Суддя (3) — Стенографіст (4)
Підрахуй кількість знаків «+». Максимальна кількість цих знаків вказує на відповідність одному із шести професійних типів.
Ø Реалістичний тип.
Професіонали даного типу схильні виконувати конкретні справи, займатися конкретними речами та їх використанням, віддають перевагу заняттям, які вимагають застосування фізичної сили, спритності. Зорієнтовані в основному на практичну працю, швидкий результат діяльності. Схильності до спілкування з людьми, формулюванню та викладенню думок розвинені слабкіше. Частіше всього люди цього типу вибирають професії механіка, електрика, інженера, агронома, садівника, кондитера, повара та інші професії, які передбачають розв’язання конкретних задач, наявність рухливості, наполегливості, зв’язку з технікою. Спілкування не являється провідним в структурі діяльності.
Ø Інтелектуальний тип.
Професіонали даного типу відрізняються аналітичністю, раціоналізмом, незалежністю, оригінальністю, не схильні орієнтуватися на соціальні норми. Володіють достатньо розвиненими математичними здібностями, вмінням доступно формулювати та викладати думки, схильністю до розв’язування логічних, абстрактних задач. Люди цього типу надають перевагу професії науково-дослідницького напряму: ботанік, фізик, філософ, програміст та інші, в діяльності яких необхідні творчі здібності та нестандартне мислення. Спілкування не являється провідним в структурі діяльності.
Ø Соціальний тип.
Професіонали даного типу гуманні, активні, чутливі, зорієнтовані на соціальні норми, здатні до співчуття, вміють зрозуміти емоційний стан другої людини. Мають хороші вербальні здібності, із задоволенням спілкуються з людьми. Математичні здібності слабо розвинені. Люди цього типу зорієнтовані на працю, головним змістом якої є взаємодія з іншими людьми, можливість розв’язувати проблеми, які передбачають аналіз поведінки і навчання людей. Можливі сфери діяльності: навчання, лікування, обслуговування і інші, які вимагають постійного контакту та спілкування з людьми, здібностей переконувати.
Ø Артистичний тип.
Професіонали даного типу оригінальні, незалежні при прийнятті рішень, зрідка орієнтуються на соціальні норми та схвалення, володіють незвичайним поглядом на життя, гнучкістю та швидкістю мислення, високою емоційною вразливістю. Відносини з людьми будують, спираючись на свої емоції, відчуття, інтуїцію, уяву. Володіють хорошою реакцією та загостреним сприйняттям. Люблять і вміють спілкуватися. Професійна схильність в найбільшій мірі зв’язана з акторсько-сценічною, музичною, образотворчою діяльністю.
Ø Підприємницький тип.
Професіонали даного типу винахідливі, практичні, швидко орієнтуються в складній ситуації, схильні до самостійного прийняття рішень, соціальної активності, лідерства; тяжіють до пригод ( можливо авантюрних). Володіють достатньо розвиненими комунікативними здібностями. Не мають схильностей до занять, які вимагають посидючості, великої та довготривалої концентрації уваги.Надають перевагу діяльності, яка потребує енергії, організаторських здібностей. Професії: підприємець, менеджер, продюсер та інші, які пов’язані з керівництвом, управлінням та впливом на інших людей в різних ситуаціях.
Ø Конвенціональний тип.
Професіонали даного типу практичні, не відходять від задуманого, енергійні, тяжіють до конкретики, зорієнтовані на соціальні норми. Надають перевагу чітко визначеній діяльності, вибирають із навколишнього середовища цілі і задачі, які поставлені перед ними звичаями та суспільством. Зазвичай вибирають професії, які пов’язані з канцелярськими і розрахунковими роботами, створенням і оформленням документів, встановленням кількісних співвідношень між числами, системами умовних знаків, такі як бухгалтер, нотаріус, топограф, коректор та інші, тобто таких професій, які вимагають обробки інформації, наданої у вигляді умовних знаків, цифр, формул, текстів. Сфера діяльності в таких видах діяльності обмежена і не є провідною, що цілком влаштовує даний тип особистості. Комунікативні і організаторські здібності слабо розвинені, але в таких людей прекрасно розвинені виконавські якості.
Зробіть висновок про свої професійні переваги і запишіть відповідь в «Портрет моєї майбутньої професії» у відповідну графу.
ПОРАДИ СТАРШОКЛАСНИКАМ
Хто допомагає (і заважає) вибрати професію?
Позиція старших членів сім’ї — які вважають, що несуть пряму відповідальність за твоє благополуччя і тому прагнуть нав’язати свою думку. До речі, не так вже погано, коли хто-небудь за тебе переживає і хоче допомогти, але все таки — це твоє майбутнє. Залиши за собою остаточний вибір. І навіть право на помилку!
Позиція друзів і подруг — дружні стосунки в юнацькому віці часто дуже міцні і можуть серйозно впливати на вибір професії. Але спробуйте ухвалити незалежне рішення, знову-таки: це твоє майбутнє. Для цього слід дотримуватися правила — ухвалене рішення повинне відповідати твоїм інтересам, і нічиїм більше!
Позиція вчителів, шкільних педагогів — спостерігаючи за поведінкою, учбовою і позаучбовою діяльністю учнів, досвідчений педагог може знати багато такого, що приховано від непрофесійних очей. Тому, якщо у тебе виникли проблеми з вибором професії, запитай у вчителя. Звичайно, у того, якому ти довіряєш. І знову-таки, стеж, щоб остаточне рішення відповідало твоїм інтересам.
Особисті плани і уявлення про майбутню роботу. У тому числі і уявлення про передбачуваний рівень доходів. Щоб ці уявлення не були занадто відірваними від землі, потрібно постаратися дізнатися якомога більше про свою майбутню професію. Не соромся питати, знайомся з людьми, дізнавайся про все досконально. Краще витратити небагато часу сьогодні, чим кусати собі лікті після закінчення вищого закладу освіти.
Здібності — спирайся на них не тільки за успіхами в навчанні, але і за досягненнями в найрізноманітніших видах діяльності. Не забувай також і про можливість удатися до допомоги психолога, пройти тестування, скористатися радою досвідченого педагога.
Рівень вимог на суспільне визнання. Як би складно це не звучало, суть приблизно така: кожна людина прагне визнання, воно є винятково важливим для особи. І тим не менше: не кожному призначено стати знаменитим співаком, видатним політиком або лауреатом Нобелівської премії. Плануючи свій трудовий шлях, зважай на реалістичність вимог. Адже за розчарування доводиться платити дуже дорого.
Інформованість — важливо подбати про те, щоб зібрані відомості про професію не виявилися спотвореними, неповними, односторонніми. Якщо професія тобі сподобалася просто тому, що в кіно це виглядає класно, дізнайся, як йдуть справи насправді. Як? Можна попроситися стати учнем або асистентом професіонала. Нехай спочатку тобі дістанеться сама нецікава робота: купувати для нього каву, виносити сміття або ввічливо посміхатися клієнтам, нічого. Тільки так ти за короткий строк дізнаєшся, як все насправді.
Прочитавши уважно цей список, ти зрозумієш, що здібності і таланти людини при виборі майбутньої роботи враховуються в останню чергу. Чи правильно це? Відповідь очевидна: звичайно, ні! Постарайся звернути пильну увагу на цей важливий компонент вибору, який єдиний може принести успіх в житті — власні таланти і здібності.
Вирішуючи, яка професія цікавить тебе найбільше, намагайся враховувати не лише думку твоїх батьків, друзів і знайомих, а, в першу чергу, те, що подобається саме тобі. Подумай, міг би ти займатися цією справою день за днем, протягом, можливо, не одного року, докладаючи максимум зусиль і старань? Адже зараз, щоб добитися в житті успіху, потрібно прагнути бути кращим в будь-якій з вибраних тобою спеціальностей.
Також ти повинен чітко визначитися: на що ти очікуєш від майбутньої професії. Для цього необхідно врівноважити твої професійні та особисті прагнення, а також реальні потреби на ринку праці і твої запити щодо професійної самореалізації:
— обрана професія і твої життєві цінності: наприклад, чи буде вона сприяти твоєму духовному зростанню, якщо для тебе це є важливим; чи зможеш ти, наприклад, займаючись музикою, вирішувати проблеми екології, якщо це один з твоїх найголовніших життєвих пріоритетів;
— твої життєві плани і обрана професія: якщо у твоїх планах, припустимо, є бажання об’їздити весь світ, то, вибравши професію вчителя, ти навряд чи зможеш досягти поставленої мети. Або ти мрієш про велику сім’ю, тоді, обравши професію капітана дальнього плавання або іншу, пов’язану з тривалими відрядженнями, ти, швидше за все, не відчуватимеш себе комфортно, перебуваючи багато часу далеко від родини;
— твої назрілі сьогоденні проблеми. Подумай, чи є у тебе можливість, перш за все матеріальна, вчитися на стаціонарі декілька років? Адже багато професій, наприклад лікаря, актора та інші, не припускають заочного навчання. Також важливо було б дізнатися наперед, де і в якому місті навчають обраній тобою спеціальності. Якщо у твої плани, з якихось причин, не входить переїзд на час навчання в інше місто, наприклад, хворіє хтось з батьків і йому потрібна твоя допомога і підтримка, переглянь свої плани і підбери щось аналогічне. Можливо, з часом ти зможеш освоїти вподобану тобою спеціальність, адже зараз безліч людей здобувають другу освіту, чим заслуговують тільки пошани.
Реальне працевлаштування за обраною спеціальністю. Вивчи ринок вакансій на сьогоднішній день і його тенденції з перспективою на час твого навчання. Чи не буде так, що, провчившись
TOP-10 професій майбутнього.
Сіті-фермер
Урбанізація світу та ущільнення житлових умов приводять до створення вертикальних ферм. Це автономні екологічні конструкції, що дають змогу вирощувати рослини та розводити тварин у межах міста — на дахах та в приміщеннях хмарочосів. Згодом з’явиться попит на фахівців, що зможуть облаштувати та обслуговувати такі агропромислові господарства.
Трейдер альтернативних валют
Біткоїн та інші віртуальні валюти набувають дедалі більшого поширення, і спеціалісти з цих фінансів потрібні вже зараз. Прогнозують, що в цій галузі виникне ще не одна нова професія. Наприклад, мультивалютний перевідник, що організовуватиме системи обміну між традиційними та альтернативними валютами.
Дизайнер емоцій
Дослідники стверджують, що вже за
Дизайнер емоцій повинен буде передбачити, як споживач сприйме той чи інший товар або контент сайту. Його завдання — знаходити методи впливу на споживачів через конкретні органи відчуття та виводити їх на певні емоції та дії.
Проектувальник особистої безпеки
Звичайного страхування від нещасних випадків та хвороб людям майбутнього буде недостатньо. Вони захочуть їх передбачити та попередити.
Тут і прийде на допомогу фахівець, що оцінює і проектує життя людини з точки зору всіх можливих ризиків: від генетичної схильності до певних захворювань до ймовірності аварій і того, що людина стане жертвою злочину.
Проектувальник особистої безпеки може бути як постійним консультантом, так і надавати разові послуги. Наприклад, якщо клієнт збирається у відрядження в небезпечний регіон.
IT-генетик
Ця професія вже існує, однак масового поширення, за прогнозами, набуде в найближче десятиріччя. Методику внесення змін у генетичний апарат для боротьби із захворюваннями зараз тестують в основному на тваринах. Однак вже є успішні випадки генотерапії людей.
У майбутньому IT-генетики зможуть складати індивідуальні плани лікування, а також запобігати хворобам на ранній стадії. Поширяться аналіз сімейних карт і дослідження невиліковних генетичних мутацій.
У віддаленій перспективі стане можливим навіть програмування генома під задані параметри, у тому числі для створення «дизайнерських дітей».
Менеджер космотуризму
Космічний туризм вже нікого не дивує. Однак навіть якщо польоти в космос за приватні кошти стануть звичним явищем, навряд чи звичайна людина зможе самостійно організувати тур і полетіти в космос «дикуном».
Отож виникне потреба у фахівцях, які будуть розробляти програми відвідування навколокосмічного простору, а згодом — орбітальних комплексів і місячних баз.
Біоетик
Розвиток сучасних технологій часто призводить до етичних дискусій: чи втручатися в генетичний код людини, чи необхідний штучний інтелект, чи прийнятне клонування.
Тому скоро знадобляться спеціалісти, які будуть знатися на правових та етичних аспектах, допоможуть науковим лабораторіям захистити свої відкриття і при цьому не перейти моральні межі.
Проектувальник домашніх роботів
У сучасному світі без роботів — нікуди. З кожним роком підвищується попит на фахівців-робототехників, що працюють саме в побутовому напрямку. Наприклад, над створенням робота-прибиральника, робота-садівника чи робота для вигулювання собак.
Дизайнер віртуальних світів
За
Для втілення цих можливостей потрібен дизайнер віртуальних світів. Він має володіти здібностями одночасно художника і програміста. А також розуміти потреби тих, хто буде віртуально відпочивати чи навіть жити.
Архітектор живих систем
У майбутньому доведеться економити природні ресурси. Вчені вже працюють над виробництвом енергії в міських умовах. І вважають, що потрібно готувати фахівців, які розроблятимуть технології замкненого циклу за участі генетично модифікованих організмів, у тому числі мікроорганізмів.
Архітектори живих систем будуть незамінні в автономних містах: вони зможуть обслуговувати біореактори та розробляти системи переробки сміття.
Підготувала
Завідувач відділу організаційно-масової і
методичної роботи
Калашникова Я.В.