Методичні поради для проведення майстер-класу «Поробки з природних матеріалів»
Творчість з природних матеріалів — один із способів привчати дітей любити та шанувати цінний скарб-природу рідного краю, неповторну красу та скарби української землі. Різноманітні сухоцвіти, листочки, коріння, суцвіття, крупи приховують у собі невичерпані можливості для творчості. Природний матеріал — комора для розвитку фантазії, творчості, уяви. Вироби з цього матеріалу допомагають дитині познати дивовижний світ природи. Будь яка робота з природного матеріалу не тільки цікава, але і пізнавальна. Дитина втягується в спостереження за природними явищами, вчиться дбайливо ставитися до навколишнього середовища, звертає увагу на красу квітів, плодів, листя. Практично в будь який час року можна знайомити вихованців з природою і знаходити природні матеріали для виготовлення виробів. Виготовлення поробок праця кропітка, захоплююча і дуже приємна, а сам процес формування і підбору окремого екземпляра чи композиції не тільки позитивно позначається на розвитку естетичних почуттів, поповнює навички та вміння необхідні дітям. Такі заняття обов’язково розвивають фантазію, уяву, дрібну моторику рук, увагу, інтелектуальну та творчу активність. З використанням простих природних матеріалів можуть бути створені різноманітні творчі роботи та вироби: фігурки тварин, панно, картини, герої казок та мультфільмів, ікебани, топі арії, рамки для фотографій, новорічні прикраси, декоративні елементи інтер’єру. Завдання керівника гуртка навчити вихованців бачити матеріал, фантазувати, створювати роботи цікаві за задумом. Вони не завжди можуть знайти сюжет для своєї роботи і прив’язати його до зовнішньої форми. Роль керівника гуртка на занятті полягає в тому, аби лише натякнути на цікаву думку та виразну форму. Немає ніяких строгих правил у виготовленні виробів, якщо використовуються природні матеріали. Включивши фантазію легко придумати нові образи і форми, проявити своє образне та творче мислення, але іноді простіше і логічніше скористатися готовими майстер-класами, де покрокове показано і розказано все необхідне для такого роду творчості.
Найчастіше для виготовлення поробок діти використовують такі матеріали: -осінні листя найкращий подарунок від природи для творчості, виготовлення будь яких композицій;
-соснові і ялинкові шишки відмінний природний матеріал, екологічно чистий і безпечний з якого можна створювати цікаві і оригінальні вироби;
-жолуді та каштани чудовий матеріал для всіляких виробів (намисто,браслети, сережки, прикраси). Вони яскраві та довговічні.
Приклад виготовлення композиції з жолудями.
Для створення чоловічків потрібно:
- великі і маленькі жолуді (бажано, щоб вони були з шапочками);
- олівець;
- сірники або тонкі гілки;
- клей;
- листя дерев.
Поетапне створення сімейки з використанням жолудів:
До жолудів приклеїти шапочки, щоб вони не відпадали.
Намалювати на них ручкою або олівцем очі, ніс, рот. Експериментуючи з мімікою, зробіть веселих чи сумних чоловічків (за задумом або настрою).
Для створення незвичайної композиції додайте тонкі гілки, сірники або зубочистки, які стануть імітацією рук, ніг і допоможуть створити незвичайних гномиків. Додатково можуть використовуватися й інші природні елементи для декору. Фантазія гарантує неповторність творчого виробу з жолудів своїми руками для дитячої поробки.
Готові гномики можуть прикрасити гербарій, панно, доповнити роботу на осінню тематику. За допомогою плодів дуба можуть бути створені не тільки фігурки тварин (їжачка, ведмедя, жаби, овечки, оленя, павука), але і декоративні елементи, які здатні доповнити інтер’єр і створити особливу атмосферу в домі. До творчого процесу обов’язково варто залучити дитину, це допоможе цікаво, пізнавально провести час, а результат роботи стане справжньою гордістю. Використовуючи жолуді, ви легко зробите декоративну гілку винограду або оливи, яка ідеально впишеться в інтер’єр кухні і стане нагадуванням про захоплюючє рукоділля.
Для створення композиції потрібно:
жолуді без шапочок;
фарби гуаш (синього кольору для створення винограду, зеленого для оливок);
клей, дріт, шило;
декоративні штучні листя або висушені натуральні елементи;
клей або силиконовий пистолет.
Майстер-клас покрокового виконання вироба своїми руками:
У кожному жолуді зробити отвір за допомогою шила і закріпити дріт, з одного боку залишивши хвостик, а з іншого закріпивши невеликим вузликом.
Дріт обмотати тейп-стрічкою або гофрованим папером.
Жолуді пофарбувати зеленою фарбою або синьою, все залежить від бажання майстра і створюваної композиції.
Виноградні листочки варто використовувати натуральні висушені, штучні або створені самостійно з паперу.
З’єднати всі елементи в одну композицію для додання форми грона винограду або гілки оливи.
Рукотворні троянди з натуральних матеріалів справляють незабутнє враження. При цьому природа не обмежує майстра. Чудові квіти виходять з листя клена, осики, в’яза. Перед тим як приступити до роботи, потрібно подбати про якісні матеріалі. Осіннє листя для виготовлення квітів повинні бути максимально свіжими і еластичними. Важливо, щоб у листа був міцний черешок. Крім цього, будуть потрібні такі матеріали:
— ножиці або гострий канцелярський ніж,
— міцна нитка, клей,
— тонкий паперовий скорч або спеціальна флористична стрічка.
З кленового листя виходять щільні бутони, дуже схожі на розкішні садові троянди.
Щоб фактура «пелюсток» максимально нагадувала натуральну, попередньо заготовлені листові пластини складають навпіл яскравою стороною назовні. Лінію згину розгладжують долонею.
Перший лист, який стане підставою бутона, щільно скручують, а згорток закріплюють ниткою. Черешок листа згодом стане частиною середини бутона.
Наступні листя-пелюстки навивають вільніше, роблячи з краю невеликий відворот. Він додасть квітці додаткову пишність.
Кожна пелюстка закріплюється кількома витками нитки за допомогою клею або степлера.
Коли квітка знаходить бажану форму, черешки листя знизу щільно обвивають скотчем або стрічкою.
Квітка готова.
Рукотворні троянди чудово виглядають в букеті разом з кленовим листям, злаками, останньою зеленню, яскравими ягодами аронії, глоду, шипшини.
Приклад виготовлення троянди з кленового листа.
Наведені напрями проведення майстер-класів можуть бути застосовані керівниками в гуртковій роботі.
Методист відділу декоративно-прикладної та технічної творчості Тетяна Єгорова